2022. októberében jelent meg az új, válságkezelésre vonatkozó iránymutató szabvány, mely azért készült, hogy segítse a szervezet válságkezelési képességének tervezését és folyamatos fejlesztését. Meghatározza azokat az elveket és gyakorlatokat, amelyekre minden szervezetnek szüksége van.
A válságok összetett kihívások elé állítják a szervezeteket és esetleg olyan lehetőségeket is előidézhetnek, amelyek mélyreható és messzemenő következményekkel járhatnak. A szervezet válságkezelési képessége és a változó környezet kezelésére való képessége kulcsfontosságú tényező annak meghatározásában, hogy egy helyzet vagy incidens potenciálisan komoly vagy egzisztenciális veszélyt jelenthet-e a szervezetre és környezetére nézve. A szervezetet érintő válság egy tágabb válság része lehet.
Annak érdekében, hogy a válságkezelési képesség a kívánt eredményt elérje, a szervezetnek a következőket kell biztosítania:
— elkötelezett vezetés;
— struktúrák (pl. finanszírozás, kommunikáció, kapcsolatok, berendezések, létesítmények, információkezelés, elvek, folyamatok és eljárások);
— támogató kultúra (pl. értékek, etika, magatartási kódex);
— hozzáértő személyzet (pl. tudás, készségek és attitűd, rugalmas gondolkodás).
Egy szervezet válságkezelési képességét befolyásolja más, egymással kölcsönösen összefüggő területekkel való kapcsolata, mint például a kockázatkezelés, az üzletmenet folytonossága, az információbiztonság, a fizikai biztonság, a biztonság, a polgári védelem, az incidensek kezelése és a veszélyhelyzet-kezelés.
A szervezetnek strukturált megközelítést kell alkalmaznia a válságkezelésben olyan elvek alkalmazásával, amelyek alapján válságkezelési keretrendszert lehet kialakítani. Ezek az egymással összefüggő alapelvek, keretrendszer és alkalmazható folyamatelemek támogatják a válságkezelési képesség céltudatos, következetes és szigorú megvalósítását.
A dokumentum szerkezete a következő:
Az alábbi záradékok részletesebben ismertetik:
Összeállította: Joó Gabriella
Forrás: iso.org